Sağlık Üssü
Güncel Sağlık Haberleri

Led ışık teknolojisi

Led ışık teknolojisi

LED ışık sistemi, yarı iletken malzemede pozitif ve negatif yüklerin bir kombinasyonu ile tek bir renkte ışık üretir. Bir LED’in yapısı, p tipi ve n tipi yarı iletken katmanlardan oluşur. Bu katmanlardan pozitif yüklü p-tipi iyonlar ve negatif yüklü n-tipi iyonlarla katkılanır. Yeterli voltaj uygulandığında katmanlar arasında akım akmaya başlar. Bu uygulama sonucunda negatif ve pozitif yükler bir elektron-boşluk çifti oluşturur ve ortaya çıkan enerji ışık olarak yayılır. Bu fenomene elektrolüminesans denir.

Bir LED’in ışık prensibini ve yapısını göstermektedir. 1907’de elektrolüminesans kavramı ilk olarak H.J.Round tarafından keşfedildi. 1927’de Oleg Vladimirovich Losev adlı bir radyo teknisyeni, radyo alıcılarında kullanılan diyotların ışık yaydığını fark etti ve LED keşfini bir Rus gazetesinde yayınladı. 1990’ların sonlarında yüksek güçlü LED ışık çeşitleri üretilmeye başlandı.

Genel aydınlatma için beyaz ışık ihtiyacı ve yüksek verim nedeniyle LED’lerin genel aydınlatmada kullanımı ancak 2000’li yıllarda başlamıştır.Günümüzde LED ürünleri projeksiyon endüstrisinde belirli bir pazar payına sahip olmuştur.parlıyor. Yıllar içinde teknolojinin gelişmesiyle birlikte LED’lerin pazar payı ve üretim rakamları önemli ölçüde arttı ve bu büyümenin artarak devam etmesi bekleniyor.

Buradanaldim internet sitesinde bulunan led çeşitlerine bakabilir ve led ışık fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir ledin verimliliği, lm/W birimi, yani ledin tükettiği toplam elektrik gücü karşılığında yaydığı ışık miktarı  olan verimlilik faktörü dediğimiz şeyle ölçülür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

betturkeygiris.org- tipobet365 1xbet