Sağlık Üssü
Güncel Sağlık Haberleri

Ramsay Hunt sendromu nedir

İki Grammy ödüllü, 28 yaşındaki dünyaca ünlü Kanadalı şarkıcı Justin Bieber, önceki gün yayınladığı video ile hayranlarını şaşırttı ve üzdü. Ramsay Hunt sendromuna yakalandığını duyuran Bieber, yüzünün sağ kısmının felç olduğunu, bu nedenle konserlerini ertelemek zorunda kaldığını söyledi. Hayranlarından dua isteyen Bieber’in hastalığı, en çok merak edilenler arasında yer aldı. Peki, Ramsay Hunt sendromu nasıl bir hastalıktır?

Ramsay Hunt sendromu (RHS) akut olarak gelişen yüz felcidir. Varicella Zoster adlı virürün neden olduğu ve genelde orta yaşlılarda görülen hastalık, kendini şiddetli kulak ağrısıyla belli ediyor. Virüs, özellikle de yüz sinirlerini etkilediği için Bieber’da da görülen yüz felci gibi semptomlara neden oluyor.

Bir başka yüz felci çeşidi olan Bell felci gibi yüzde 50 oranında kendiliğinden iyileşme sıklığı olmasına rağmen Ramsay Hunt sendromunun etkileri daha tehlikeli olarak görülüyor. Varicella Zoster virüsü, yıllarca kendini belli etmezken, özellikle yaşlılarda ve bağışıklık yetmezliği olan kişilerde, Ramsay Hunt sendromu şeklinde yeniden kendini gösterebiliyor. Nadir olarak, virüs büyük beyin arterlerine yayılarak kan damarlarının iltihaplanmasına neden olarak felçle sonuçlanabiliyor.

RAMSAY HUNT SENDROMU BELİRTİLERİ
Deride ağrılı veziküller (hücre içi kese)
Ağızda yumuşak damak erozyonları ve ülserleri
Tat alma bozukluğu
Güçlü ağrı
Ateş
Gözyaşı akması
Sensorinöral işitme sorunları
Vertigo (baş dönmesi)
Bölgesel lenfadenopati (lenf düğümlerinin büyüklük veya kıvam açısından anormal olduğu bir hastalık)
Erken tedavi ile yüzde sinir felcinin düzelebildiğini söyleyen uzmanlar, bu hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek gerektiğine dikkat çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

betturkeygiris.org- tipobet365 1xbet