Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

haber haber -
21 0

 

Ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanan tüp mide ameliyatı obezite ameliyatı olarak bilinir. Yapılan işlemlerle mide hacmi küçültülerek büyük bir kısmı alınır. Dolayısıyla açlık hissi azalacağı için kilo kontrolü daha kolay olur. Operasyonunda özelliği mide ameliyatını avantajlı hale getiriyor. Çünkü ameliyatla birlikte salgılanan açlık hormonu da alınır.

Böylece kişiler daha az yiyecekle doyacaktır. Alanında deneyimli ve güvenilir cerrahlardan alınan yardımlarla ameliyat yaklaşık 1 saat içerisinde tamamlanır ve çok fazla kesi atılmadığı için hasta daha az süre hastanede kalır. Operasyon sırasında mide içerisine herhangi bir yabancı madde konulmaz. Bu durum tüp mide ameliyatı işleminin emilime müdahale etmediğini de gösterir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Cerrahi bir operasyon olan tüp mide ameliyatı ile midenin önemli bir kısmı alınır. Yapılan müdahaleler sonucunda mide tüp şekline benzer ve tüp mide ameliyatı adını alır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Hızlı kilo alma ve obezite problemi bulunan kişilere tüp mide ameliyatı uygulanır. Operasyonun gerçekleşebilmesi için hastanın sağlık durumunun ameliyata uygun olması gerekir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Son dönemlerde en sık tercih edilen mide küçültme ameliyatı tüp mide ameliyatıdır. Bunun nedeni daha az risk içermesi ve laparoskopik yani kapalı yapılmasıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Tüp mide ameliyatında midenin yaklaşık %80’lik kısmı alınıyor. Dolayısıyla ameliyatı olan hastalar daha az açlık hissi hissedecekleri için besin tüketimleri de az olacaktır. Böylece kısa süre içerisinde sahip oldukları kilonun yarısından kurtulmuş olurlar.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameliyatı için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bu yaştan sonra obezite problemi olana olan herkes mide ameliyatı olabilir. Ameliyat için haftanın en fazla 60-65 yaşında olması gerekir. İlerleyen yaşlarda ameliyat sıkıntılı olabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Ameliyat sonrası hastanın hazırlanan diyet programlarına özenli bir şekilde dikkat etmesi gerekir. Vücudun toparlanabilmesi için gerekli vitamin ve mineraller düzenli alınmalıdır. En sağlıklı beslenme şekli 3 ana öğünle beraber 2 ara öğün tüketmek yerinde olacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Midede tokluk hissi uyandırmayı amaçlayan mide küçültme ameliyatı cerrahi bir operasyondur. Dolayısıyla uygulanacak yönteme göre midenin belli bir kısmı alınır ve kişiler daha besin tüketirler.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Açık mide ve kapalı mide ameliyatı bulunur. Açık mide ameliyatı riskli görüldüğü için daha çok laparoskopik yöntem olan kapalı mide küçültme ameliyatı uygulanır.

Mide Küçültme Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde en sık tercih edilen mide küçültme ameliyatı yöntemleri içerisinde tüp mide ameliyatı ve mide balonudur. Bu yöntemler dışında gastrik bant, gastrik bypass ve biyo pankreatik diversiyon yöntemi bulunur.

Mide Küçültme Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Mide küçültme ameliyatlarında bir takım kanama, enfeksiyon ve pıhtılaşma gibi yan etkileri bulunur. Bu nedenle bazı hastalar bu tür yan etkiler karşısında olumsuz etkilenebilir. Dolayısıyla cerrahi bir işlem olan mide küçültme ameliyatlarında yaş kriteri son derece önemlidir. İleri düzey yaşlarda ameliyat ve iyileşme zor olabilir. Bu nedenle hastaların en fazla 65 yaş üzerinde olması gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatı Süresi Nedir?

Farklı işlemler ve müdahaleler sonucunda uygulanan mide küçültme ameliyatı yöntemleri farklı süreler içerisinde tamamlanır. Örneğin tüp mide ameliyatı bir saat sürüyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2021

Fiyatların belirlenmesinde daha çok hastanın kilosu ve uygulanacak yöntem göz önünde bulundurulur. Mide küçültme ameliyatı fiyatları her yıl güncelleniyor.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir