Sağlık Üssü
Güncel Sağlık Haberleri

Uzman Diyetisyen Uyardı; Zayıflama çaylarına bel bağlamayın

Diyetisyen Burcu Üstad, aktarlardan alınan, arkadaş tavsiyesi ile zayıflatma garantisi verilen çaylardan uzak durulması konusunda uyardı. Zayıflama çaylarının sadece su kaybettirdiğini, yağdan kayıp olmadığı için verilen kiloların çayı bıraktıktan sonra geri alınabileceğini söyledi.

Uzman Diyetisyen, özellikle kışın kilo vermeye çalışan kişilerin, kendi duyumlarına yönelik çay kullanmamaları konusunda dikkatli olmalarını gerektiğini söyledi. Her kişinin bir diğerinden farklı olduğunu ve her bünyenin kendisine özgü ihtiyaçlarının olduğunun altını çizen Dyt. Burcu Üstad, kişileri özellikle arkadaş tavsiyesi üzerine çay almamalarını söyledi.

“Aktarlardan alınan çayların içerisinde yabancı ot vb. maddeler olabiliyor. Bu da kişilerin hormonal dengesini ve sindirim sistemini kötü şekilde etkiliyor. Zayıflama çaylarının ana etkeni metabolizmayı hızlandırmak olduğu için, vücut su kaybediyor. Çayı kullanan kişi de kaybettiği suya bakıp zayıfladığını sanıyor. Çayı bırakınca hem kaybettiği suyu geri alıyor, hem de metabolizması eskisinden daha çok yavaşlıyor.” diyen diyetisyen, diğer önemli konuların altını çizdi;

“Diyet yapmak kişiye özgü bir şeydir. Aynı diyeti 2 kişi yapamaz, nasıl doktora gitmeden ilaç kullanamıyorsanız, diyetisyene gitmeden vücudunuzun ihtiyacını bilemezsiniz. Alanında uzman bir diyetisyen mutlaka size diyet yapmadan önce kan değerlerinize bakar. Kan değerlerini ve vücut ölçümlerinizi değerlendiren diyetisyeniniz, sadece size özel bir diyet yazar. Herkese aynı diyeti veren, sizinle özel olarak ilgilenmeyen diyetisyenler, beslenme alışkanlıklarınızı değiştiremez.

Özellikle psikolojik durumunuz bu konuda çok büyük bir etkendir. Gideceğiniz diyetisyen mutlaka psikolojik durumunuzu ve yeme saatlerinizi, regl döngünüzü ve çalışma şartlarınızı göz önünde bulundurmak zorundadır. Kişiye özel diyet yazabilmek için, öncelikle danışanı tanımak ve problemini analiz etmek gerekiyor. Bu yüzden zayıflama çaylarına başvurmak yerine öncelikle sizi doğru analiz edebilen bir diyetisyene gitmeniz gerekiyor. Ancak diyetisyeniniz sizi tanıdıktan sonra uygun görürse, sadece onaylı markaların çaylarını ve prebiyotiklerini kullanmalısınız” diye ekledi.

Dyt. Burcu Üstad kimdir?

Burcu Üstad, 2019 yılında Beslenme ve Diyetetik’ten onur derecesi ile mezun oldu. İstanbul Medipol Üniversitesi’nden mezun olan Dyt. Burcu Üstad, ayrıca okuldaki başarısından ötürü çift anadal programı yapmaya uygun görülmüş, Psikolojik Danışmanlık alanından da ayrıca onur derecesi ile mezun olmuştur. 2 ayrı diploması ve 2 ayrı onur belgesi olan diyetisyen, 3 yıldan fazladır İstanbul Maltepe’de danışanlarına hizmet veriyor.

Kilo verme, ergenlik dönemi beslenme ve kişiye özel diyet programı yazma gibi konularda uzman olan Dyt. Burcu Üstad’a kendi web sitesi üzerinden randevu alınabiliyor. Her danışanı ile ayrı şekilde ilgilenen Burcu Üstad, Maltepe Diyetisyen hizmetini kliniğinde veriyor. Web sitesi üzerinden randevu alarak veyahut whatsapp üzerinden yazarak kendisine ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

betturkeygiris.org- tipobet365 1xbet