Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Açık Emar Çekimi

Açık Emar Çekimi

haber haber -
16 0

 

Açık emar gürültüsüz ve konforlu bir şekilde yapılan emar çekimidir. Günümüzde hastalıkların teşhis edilip doğru tedavi yöntemleri ile iyileşme sağlanmasında açık emar çekimleri büyük rol oynar. Teknolojik gelişmelere paralel olarak geliştirilen bu yöntem kapalı alan fobisi bulunan ve kronik rahatsızlıklarından dolayı emar çekiminde zorlanan hastalar için geliştirilmiştir.

Etrafı açık ve ferah ortamlarda gerçekleşen açık emar çekimleri sırasında hasta dilediği gibi müzik dinleyebilir ve kitap okuyabilir. Bu durum görüntüleme teknolojisinde ne derece ilerleme kaydedildiğini gösterir.

Açık Emar Nedir?

Hastanın uyumasına ve anestezi kullanılmasına gerek kalmayan açık emar çekimleri ile vücudun istenilen bölgesinden görüntü alınır. Çocuk hastalar için bile kolaylıkla kullanılan açık emar çekimleri vücudun içini ve organların durumunu detaylı bir şekilde ultrason görüntüleri ile gösterir.

Aynı şekilde açık emar tramvatik kazalar sonrası da kullanılabilir. Bilgisayar ortamına aktarılan ultrason görüntüleri ile hastalıklar tespit edilirken hasarlı alanların genel durumu da incelenir.

Açık Emar Fiyatları

Önemli gelişmelerin kat edildiği sağlık alanında artık açık emar çekimleri giderek yaygınlık kazanıyor. Böylece astım, tansiyon, kalp ve kilo problemi bulunan hastalar sorunsuz bir şekilde açık emar çekimlerinden yararlanabilirler.

Kapalı emarda hastalar tünel gibi bir alanda çekim işlemleri tamamlanıncaya kadar beklemek zorundadır. Fakat bu durum kapalı alan fobisi bulunan ve kilolu hastalar için ciddi sorunlara yol açıyordu. Dolayısıyla kronik rahatsızlığı bulunan kişiler ve çocuklar için açık emar çekimleri tercih ediliyor.

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

Histerosalpingografi yani hsg filmi rahmin genel durumunu incelemek ve hastanın şikâyetini değerlendirmek amacıyla çekilir. Radyoloji uzmanları tarafından alınan ultrason görüntüleri sonucunda gerekli tıbbi müdahaleler yapılır. Hsg filmi kısmen ağrılı olduğu için işlem sırasında hastanın isteği doğrultusunda anestezi kullanılabilir.

Rahim içerisine gönderilen kontrast adlı sıvı madde x ışınlarını tutarak istenilen görüntülerin net bir şekilde alınmasını sağlar. Jinekolojik muayene pozisyonunu alan hasta 10-15 dakika bu şekilde bekler. İşlemin tamamlanması ile beraber hasta normal yaşantısına dönebilir.

HSG Filmi Kullanım Alanları

Kadın doğum uzmanları tarafından kullanılan HSG filmi pek çok hastalığın tanılanması için kullanılır. Elde edilen görüntülerden kısırlığın ya da yapılan düşüklerin nedenleri araştırılır. Ayrıca kanser gibi ciddi rahatsızlıklar da bu şekilde tespit edilir. Tıkalı tüp ve kanallar yapılan işlemler sonucunda açılarak gebelik oluşumu sağlanabilir. Ayrıca aşılama ve tüp bebek gibi tedaviler öncesinde de rahim filmi çekilir.

Antikor Testi Nedir?

Vücudun bakteri ve mikroorganizmalara karşı savaşan proteini olarak bilinen antikorlar, antikor testi ile tespit edilirler. Özellikle bulaşıcı hastalık sonrası gelişim gösteren antikorlar sonra görülen bulaşıcı hastalıklarla etkili bir şekilde mücadele ederek savaşırlar.

Bu nedenle antikorlar antijenlerin korkulu rüyasıdır. Covid-19 sonrası adını sıkça duyduğumuz antikor testi bir kan testidir. Dolayısıyla hastalığın seyrini ve sonrasında vücutta bıraktığı hasarı belirlemek amacıyla antikor testi yapılır. Antikorlar enfeksiyonlara karşı koruyucu kalkan rolünü üstlenirler.

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Antikor testleri günümüzde kovid-19 rahatsızlığını geçiren kişilere yapılır. Bu şekilde bulaşıcı hastalık sonrası bağışıklık sisteminin gelişip gelişmediği takip edilir. Yoğun çalışma temposu içerisinde bulunan kişilere ve gruplara yapılan antikor testleri ile toplum bağışıklığı da yakından takip edilir. Yapılan antikor testi ile antikor oranı yüksek olan hastalar virüslerle etkili bir şekilde mücadele ederler.

Antikor Testi Neden İstenir?

Covid-19 virüsüne karşı yapılan antikor testi bağışıklık sisteminin ve savunma hücrelerinin genel seyrini gösterir. Bu nedenle antikor testi vücudun bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı savaşma durumunu gösterir.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir