Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Akıllı Lensin Amacı Nedir?

Akıllı Lensin Amacı Nedir?

haber haber -
16 0

Akıllı Lensin Amacı Nedir?

Göz sağlığı için geliştirilen akıllı lensler uzağı yakını net görememe durumunda ve Bulanık görme halinde kullanılır. Lensin kullanım amacı hastanın yaşam kalitesini arttırmak ve daha iyi bir görüş alanına sahip olmasını sağlamaktır.

Akıllı Lensin Yararları ve Avantajları

Gözlük kullanmak istemeyen kişiler için geliştirilen akıllı lensler kolay kullanımından dolayı birçok avantaj sağlar. Göz içerisine yerleştirilen bu materyaller sayesinde kişiler net bir şekilde görmeye başlar.

Lensin uzun ömürlü bir kullanıma sahip olması ve kısa sürede göz içerisine yerleştirilmesi hastalar için oldukça önemli bir durumdur. Göz numarasının ilerlemesini durduran bu lensler gözde katarakt oluşumunu engeller. Akıllı lens fiyatları üretici firmanın kriterleri doğrultusunda belirlenir.

Göz İçi Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Göz içi akıllı lensler gözlük kullanımından bıkkınlık duyan hastalara uygulanır. Çünkü kullanılan gözlükler gözaltı çukur oluşumuna ve burun kenarında çizgilere neden olur. Dolayısıyla miyop, astigmat ve hipermetrop hastaları akıllı lens kullanmayı tercih ederler. Akıllı lensler kadar akıllı lens fiyatları da merak edilen konuların başında gelir.

Akıllı Lens Fiyatları 2021

Daha net görme imkânı sağlayan akıllı lens fiyatları kullanılan ürünün kalitesine göre değişir.

Retina Dekolmanı Tedavisi

Retina dekolmanı göz sağlığını tehdit eden ve zamanında müdahale edilmediği takdirde görme kayıplarına neden olan bir problemdir. Dolayısıyla erken dönemde tanılama yapılıp uygun tedavi yöntemi ile retina dekolmanı düzeltilmelidir. Retinanın sinir ve dokulardan ayrılması ile birlikte dekolman ortaya çıkar.

Retina dekolmanı tedavisi için öncelikle göz bebekleri detaylı bir şekilde muayene edilir. Yapılan tanılama sonucunda erken fark edilen retina dekolmanı ameliyatı daha çok başarı gösterir. Bu nedenle fark edilen retina dekolmanı için gecikmeden müdahale edilmesi gerekir.

Retina Dekolmanı Nedir?

Gözün görmesini sağlayan sinir hücrelerinin asıl dokulardan ayrılması ile birlikte görme kayıplarının görülmesi olayına retina dekolmanı adı verilir. Görme için ciddi bir problem olan bu durum zamanında müdahale edilmediği takdirde gözün oksijensiz kalmasına neden olur. Dolayısıyla körlük ortaya çıkabilir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retinanın besleyici dokulardan ayrılarak araya sıvı girmesi ile birlikte oluşan retina dekolmanı bir takım belirtiler şeklinde kendini gösterir. En yaygın görülen belirtiler içerisinde göz önünde uçuşan koyu renkli noktalardır. Bunun dışında bulanık görme, ışık yansımaları ve görme kayıpları da meydana gelir

Sarı nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı nokta hastalığı daha çok aile geçmişi bu konuda hastalık geçirmiş kişilerde görülür. Ayrıca hastalığın kalıtsal yanı ile birlikte yaşta önemli bir faktördür. Dolayısıyla 55-60 yaş üzeri birçok kişi bu hastalığa daha yatkındır. Sigara kullanımı, kilo problemi, kalp damar hastalıkları sarı nokta hastalığını tetikler.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Gelişir?

Göz dibi muayenesi ile ortaya çıkan sarı nokta hastalığı iki farklı şekilde ortaya çıkar. Bunlar kuru ve yaş sarı nokta hastalığıdır. Kuru makula dejenerasyonu olarak bilinen kuru sarı nokta hastalığı en yaygın görülen görme bozukluğudur. Gözün retina tabakasında sarı renkli maddeler ortaya çıkar ve bu maddeler makula ya ciddi zararlar vererek görme bozukluğuna neden olur.

Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

Yapılan araştırmalar ve açıklamalar sarı nokta hastalığının nasıl ortaya çıktığını tam olarak açıklayamamaktadır. Dolayısıyla bu konuda uzmanlar bir takım fikirler öne sürerek sarı nokta hastalığı hakkında insanların fikir sahibi olmasını sağlıyorlar. Hastalığın ortaya çıkmasında temel neden olarak daha çok genetik faktörler görülür. Özellikle hastalığa genetik yatkınlığı bulunan kişiler çevresel koşulların etki etmesi ile beraber sarı nokta hastalığı için birer aday olurlar.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir