Sağlık Üssü
Güncel Sağlık Haberleri

Sık Görülen Kadın Hastalıkları

Sık Görülen Kadın Hastalıkları

İzmir kadın doğum uzmanı kadınlarda çok sık görülen adet düzensizlikleri, vajinal enfeksiyonlar ve bunların neden olduğu vajinal akıntılar, rahim fibroidleri ve yumurtalık kistleri gibi en sık görülen kadın hastalıkları, doğurganlık çağındaki kadınlarda sıralayabiliriz. Belki de düzenli olarak gördüğümüz bir grup hasta; Kesin bir hastalık olmasa da kadın hayatında önemli bir süreç olan menopoza girmiş kadın hastalarımızı sayabiliriz. Doğal menopozu gerçekten bir hastalık süreci olarak görmüyoruz, ancak bu süre zarfında hastalarımızın özel destek ve takviyelere ihtiyacı olabilir.

Düzensiz dönemlerin en yaygın nedeni, yumurtlama işlevinde bir bozukluk veya anormalliktir. Aslında adet düzensizlikleri adetin ilk yıllarında ve menopoza kadar daha sık görülür. Çoğu hormonal kökenlidir ancak kist, miyom gibi organik nedenlere bağlı düzensiz adet dönemleri de söz konusudur. Adet döngüsünün ilk yıllarında ve durmadan önceki yıllarda bu kadar sık ​​görülmesinin nedeni; Bu dönemlerde kadının erken dönemdeki yumurtlama işlevi düzenlenmez. Menopoz öncesi dönemde, yumurtlama fonksiyonu bozukluklarının ortaya çıkmasıdır. Genç kızlarda adet düzensizliği varsa, aktif tedaviye gerek yoktur, ancak perimenopozda düzenlenmelidir. Çünkü östrojen eksikliğine bağlı adet düzensizlikleri, rahim duvarının kalınlaşması ve sonrasındaki hoş olmayan süreçlerle devam edebilir. Hormonlar söz konusu olduğunda, tiroid bezi işlevi de kadınlarda adet düzensizliklerinin önemli bir nedenidir. Bu nedenle sadece yumurtalık hormonlarından değil, tiroid hormonlarından ve prolaktin hormonlarından da anormallikler oluşabilir.

Jinekolojik muayene nasıl yapılır

Pelvik muayene hakkında bilinmesi gereken bir şey, ultrasonun gerekli bir teşhis aracı olmasına rağmen bazen yeterli olmayabileceğidir. Her muayenede kullanılması gerekmekle birlikte, ek izlem yöntemleri kullanmak isteyen hekimlerin bilgili olması gerektiği unutulmamalıdır. Ancak vajinal muayene gerekli ise bu doktor tercihi ciddiye alınmalıdır. Ultrasona ek olarak hasta bakire değilse vajinal muayene yapılmalı, değilse karın ultrasonu yapılmalıdır.

Bakirelerde spekulum muayenesi ve transvajinal ultrason yapılamaz. Ayrıca kızlık zarını yırtabileceğinden vajinayı kontrol etmek için ellerinizi kullanmayın. Bunun yerine dış genital organlar incelenir ve bu şekilde büyüme, akıntı, lezyon vb. değerlendirildi. Akış kültürü yapılabilir. Çoğu hasta itiraz etse de karın içi kitleler dijital rektal muayene yapılarak keşfedilebilir. Karın ultrasonu, mesane dolumu sırasında basınç hissedildiğinde yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

betturkeygiris.org- tipobet365 1xbet