Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Beslenme
  4. »
  5. Türkiye’nin Uluslararası Rezervleri Pozitife Geçti

Türkiye’nin Uluslararası Rezervleri Pozitife Geçti

haber haber -
32 0

Ekonomi Yönetiminin Aldığı Adımlar Net Rezervleri Artıya Taşıdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) swap hariç net rezervleri, son dönemde atılan para ve maliye politikalarının etkisiyle 66,5 milyar dolarlık iyileşme göstererek artıya geçti. Geçen yıl gerçekleştirilen seçimlerin ardından iş başına gelen ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele kapsamında başlattığı programın olumlu sonuçları dikkat çekiyor.

Enflasyonla Mücadele Programının Pozitif Yansımaları

Merkez Bankası rezervlerinden kredi risk primine, uluslararası yatırımcıların talebinden Türkiye’nin kredi notuna kadar birçok alanda önemli iyileşmeler gözleniyor. TCMB’nin fiyat istikrarını sağlamak için attığı adımlar, TL varlıklara olan talebi artırırken, uluslararası rezervlerde de güçlü bir yükseliş yaşanıyor.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları Not Artışına Gidiyor

Ekonomideki olumlu gelişmeler neticesinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin kredi notunu yükseltmeye başladı. Fitch Ratings ve Standard&Poor’s’un ardından Moody’s’in de Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesi bekleniyor. Türkiye’nin kredi risk primindeki iyileşme de bu süreçte önemli bir rol oynuyor.

Ekonomi Yönetiminin İyileştirdiği Göstergeler

Enflasyon beklentilerindeki düşüş, cari açıktaki gerileme ve yabancıların Türk varlıklarına artan ilgisi, ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerin olumlu etkilerini gösteriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mayıs ayı enflasyon verilerine ilişkin yaptığı açıklamada, enflasyonun kalıcı olarak düşüşe geçeceğini ve yıl sonunda belirli bir seviyeye gerileyeceğini vurguladı.

İlgili Yazılar