Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Gıda İntoleransı Neden Yapılır?

Gıda İntoleransı Neden Yapılır?

haber haber -
26 0

 

Gelişen teknoloji ve imkânlar doğrultusunda gıda İntoleransı testi kendini yenilemeyi başarmış ve aynı zamanda son derece etkili bir işlemdir. Bu tedaviyi olmaya karar veren kişiler önceden detaylı ve kapsamlı bir araştırma içerisine girerek ön bilgi sahibi olmalıdır. Bununla birlikte bu işlemi olacak kişilerin merak ettiği bir konu ise fiyattır. Kişiler öncelikle doktor seçimine öncelik vererek ardından istenilen özelliklere sahip doktor adayı arasından en uygun fiyat garantisi sunan tercih etmelidir.

Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Uygulanan gıda intoleransı testi adı altında iyi yaşam kavramı yatar. Bu tedaviye ihtiyaç duyan kişilerin hangi gıdaya olumsuz tepki verdiği ortaya çıkar. Bu testler sayesinde kişinin metabolizmasını olumsuz etkileyen aynı zamanda hastalıklara fazla kilolara neden olan yorgunluğa yol açan gıdaların listesi yapılarak kişinin bunlardan uzak kalması istenir.

Bu testler ile birlikte çok sayıda gıdaya karşı verilen reaksiyonların incelenmesi yapılır. İlgili olan gıdanın teşhisi için hangi besinin vücudu zorlayarak bazı sorunlara yol açtığı hangi besinin bağışıklık reaksiyonlara neden olduğu ortaya konulur. Kişide bulunan bağışıklık sistemi hastalığa yol açan mikropları öldürmede son derece etkili rol oynar. Bedenin reaksiyon gösterdiği besinlerden kaçınılması ile birlikte bağırsakta bulunan toksinlerin boşalımı sağlanır.

Gıda Alerjileri Nasıl Gelişir?

Kişide meydana gelen besin alerjisi bağışıklık sistemimizin besinlerde yer alan proteinleri bir tehdit unsuru olarak algılayıp bununla birlikte tehdit olarak algıladığı besinlere antikor üretmesi ile meydana gelir. Besin alerjisi genel olarak kişinin vücudunun besinlere karşı anormal yanıt vermesi ile meydana gelir. Klinik olarak yaşanan bu anormalliğe göre kişide meydana gelen belirtiler hafif olup kimi zaman ise ölümcül olarak gözlemlenebilir.

Gıda Alerjilerinin Nedenleri Nelerdir?

Kişinin günlük yaşamında kullanmış olduğu besinlere karşı bağışıklık sisteminin tepki göstermesine alerji denilir. Besin alerjisinin ortaya çıkmasındaki en büyük etken kişinin vücudunun proteinlere karşı antikor üretimi yapmasıdır. Eğer kişide protein besinine karşı bir duyarlılık hakim ise daha önce oluşmuş antikorlar birçok maddenin salınımını artılabilir. . Bu durum ise kişide besin alerjisine bağlı olarak gelişen şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Gıda İntoleransı Belirtileri Nedir?

Gıdalarda alerjik reaksiyonların belirtileri başlıca ciltte meydana gele kurdeşen kaşınma, cildin şişmesi gibi nedenlerle görülür. Gastroinstestinal semptomlar ise kusma ishal solunum şikâyetleri olarak gözlemlenebilir. Genel olarak tek başına bir belirti ile kendini göstermez.

Gıda İntoleransı Tedavi Yöntemleri

Kişideki florayı düzene sokmak için öncelikle birinci seviyedeki besinler diyet eşliğinde sekiz hafta süre ile birlikte tüketilmiyor. Aynı zamanda bazı besinler otuz iki hafta veya bir sene yasaklanıyor. Bu şekilde besin alışkanlıkları yeniden düzene sokuluyor ve florayı düzene sokum sağlanıyor. Bu yöntem ile bağırsak sistemi daha iyi çalışıyor.

Gıda İntoleransı Testi Tanısı Nasıl Konulur?

Kişilerin hastalıkları geleneksel yöntemler ile açığa kavuşmayan aynı zamanda tedavi edilemeyen çeşitli nedenlerden şikâyetçi hastalarda mustarip olarak antikor yöntemi ile test belirlenmesi ilave bir önlem olarak bilinir. Kişinin sindirim sistemini tutması,  kronik yorgunluk ve inek sütüne ve laktoza tolarenasının bulunması beslenme ve diyet şikâyetlerinize yanıt bulunabilir.

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomları Nelerdir? 

Gıda İntoleransının en sık rastlanan semptomları arasında başlıca hazımsızlık şişkinlik kronik yorgunluk, migren gibi baş ağrıları, halsizlik, kas ve eklem ağrıları, kilo alma veya verememe, kabızlık, burun akıntısı, ishal, kaşıntılı cilt hastalıkları, gibi sorunlar kişilerde meydana gelebilir. Gıda intoleransı testi hakkında kişinin kendinde gözlemlediği belirtiler için aile doktorundan bilgi alabilir veya en yakın sağlık kuruluşuna gidebilir.

https://www.mylabistanbul.com/gida-intoleransi-testi/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir