Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Uykusuzluğun sağlık üzerindeki korkutucu etkisi gözler önüne serildi

Uykusuzluğun sağlık üzerindeki korkutucu etkisi gözler önüne serildi

haber haber -
10 0

Modern insanlığın en büyük sıkıntılarından biri uykusuzluk probleminin ne kadar korkutucu boyutlarda olabileceğini ve bunun insan bedenine ne kadar hasar verebileceğini gözler önüne seren bir çalışma İngiliz basınında yayınlandı.

İngiltere’nin çok okunan tabloid gazetelerinden Daily Mail’de yayınlanan haber ve görsellerde 1 gün, 3 gün, 1 hafta ve 1 aylık uykusuzluğun ne gibi sorunlara ve hastalıklara yol açtığı gözler önüne seriliyor.

Bir gün boyunca uykusuzluk yaşamanın beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına sebep olduğunu, konsantrasyon kaybı yaşanmasına ve cinsel isteksizliğe sebebiyet verdiğini yazan Daily Mail, “24 saatlik uykusuzluk çekenlerin göz çevreleri şişiyor ve dikkatleri azalıyor. Etraflarında yaşanan olaylara daha geç tepki verirlerken, uykusuz oldukları için genelde tepkileri de normale göre daha negatif oluyor” yorumunu yaptı.

3 GÜNLÜK UYKUSUZLUK

Üç gün boyunca uykusuzluk çekenlerin halüsinasyon gördüğü, paranoya ve depresyon sorunu yaşadığı kaydedilirken beden genelinde de ağrıların arttığı belirtildi. Vücutta kan dolaşımının yavaşlaması sebebiyle deri soluk bir renge bürünüyor. Öte yandan uykusuzluk bir süre sonra görüş algısını bozuyor.

3 gün yani 72 saatlik uykusuzlukta ise vücutta görülen yan etkiler daha yüksek hissediliyor. Bu süreçte halüsinasyon görme, paranoyanın artması ve vücuttaki ağrılar hızla yayılıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir